DSC_0032U povodu blagdana Svetog Florijana, u nedjelju, 10. svibnja 2015. godine, velečasni Božo Pinjuh predvodio je svetu misu u crkvi Uzvišenja Sv. Križa u Križu.

Svetoj misi odazvao se velik broj dobrovoljnih vatrogasaca Općine Križ predvođenih Predsjednikom Vatrogasne zajednice Općine Križ Brankom Arbanasom , Zapovjednikom Vatrogasne zajednice Općine Križ Mariom Matanićem  te tajnikom, a ujedno i zamjenikom Općinskog načelnika Općine Križ Mladenom Rogićem. Bila je to i prigoda da se prigodnim druženjem povodom obilježavanja Međunarodnog dana vatrogasaca, obilježi i 60 godina osnutka Dobrovoljnog vatrogasnog društva Mala Hrastilnica.

Vatrogasna zajednica Općine Križ broji preko 1000 dobrovoljnih vatrogasaca koji svakodnevno riskiraju svoje živote kako bi spasili živote i imovinu drugih ljudi. Ono na što su posebno ponosni u Vatrogasnoj zajednici Općine Križ je velik broj mladih uključenih u njihov rad kao i porast broja ženskih odjeljenja. Konstantno se ulaže u obrazovanje i obuku vatrogasaca, a unazad nekoliko godina ostvaruju se i sve značajniji rezultati na sportskim vatrogasnim natjecanjima.

Podsjetimo, u razdoblju između dva svjetska rata, na blagdan Svetog Florijana i Dan vatrogastva, 4. svibnja, vatrogasci su odlazili u crkve, odavali počast svome zaštitniku, pozivali sugrađane na razne svečanosti, otvarali vatrogasne domove, posvećivali zastave s njegovim likom te pokazivali akcije gašenja požara i spašavanja ljudi i imovine na javnim vježbama. Od 1945. do 1990. godine Sveti Florijan se nije slavio u Hrvatskoj, uklonjen je iz vatrogasnih domova, zabranjivane su i odbačene zastave s njegovim likom, a u hrvatsko vatrogastvo se vratio nakon osamostaljivanja Hrvatske 1991.