Dana 18.01.2014. Udruga Vinogradara i Vinara „ŠKAF“ Križ održala je proslavu obilježavanja VINCEKOVA, u vinogradu obitelji Fitnić Predraga u Rečičkom Brdu. Obred u vinogradu je obavio gazda vinograda Predrag Fitnić s Biškupom i zvonarem te dvije vinogradarke u narodnim nošnjama.
Kako nalaže tradicija, pekle su se kobasice i špek na šibi, kuhao grah gulaš, pilo se vino i gemišti, a sve to uz dobru muziku, pjesmu i tamburaše.
Predsjednik Udruge Vinogradara i vinara „Škaf“ Križ, Franjo Tovrenić, pozdravio je nazočne među kojima su bili i Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić, zamjenik Općinskog načelnika Općine Križ Mladen Rogić, predsjednik Općinskog Vijeća Općine Križ Đuro Paher, predsjednik Skupštine Zagrebačke županije Dražen Bošnjaković, predsjednik Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije Stjepan Ptiček, predsjednik Vatrogasne zajednice Sisačko moslavačke županije Mijo Brlečić te ostali članovi Udruge, prijatelji i gosti iz raznih susjednih i prijateljskih udruga vinogradara.
Proslava Svetog Vinka – Vincekovo u Hrvatskoj ima dugu tradiciju, pa se 22. siječnja brojni štovatelji upućuju u vinograde i klijeti potaknuti narodnim vjerovanjem da će se na taj način osigurati dobra rodnost vinove loze. Blagdan označava novu vinogradarsku godinu i običaj je na taj dan ići po prvi puta u novoj godini u pohode vinogradu.
Uz poznato Martinje, Vincekovo je najveći blagdan vinogradara i ljubitelja vinske kapljice. To je narodni običaj kojim se posebnom ceremonijom obilježava otvaranje sezone vinogradarskih radova, obavlja se blagoslov vinograda i slavi dan Sv. Vinka.
Sveti Vinko jedan je od pet zapovjedanih vinogradarskih blagdana za koji je propisan i obred koji treba obaviti. Bez obzira na vremenske prilike, vlasnik vinograda dolazi do trsa, odreže tri grančice s tri pupa koje se zatim stavljaju u kuću u posudu s vodom uz prozor. Kada grančice potjeraju, nagađa se kakva bi mogla biti godina. Trs sa kojeg su odrezane grančice zatim se obredno poškropi – “krsti” starim vinom te se ukrasi dimljenim kobasicama, špekom i sušenim rebrima koji simboliziraju želju za plodnošću i dobrim urodom. Po pučkom običaju, sve je praćeno pjesmom i svirkom, kušanjem starog i mladog vina te slasnim domaćim zalogajima. U Hrvatskoj, ovaj običaj je više prisutan u kontinentalnim krajevima.
[nggallery id=314]