Kako bi obilježili početak Adventa i donijeli blagdanski ugođaj u naš kraj, Općina Križ i ove godine nastavljaju tradiciju postavljanja adventskog vijenca ispred Župne crkve Uzvišenja Sv. Križa.  Paljenju prve svijeće adventskog vijenca održano je ove nedjelje dana 01. prosinca 2013. godine uoči svete mise u 08:45 sati. I ove godine uz prigodne riječi, prvu svijeću zapalio je Velečasni Marijan Koren, u nazočnosti djece i zamjenika Općinskog načelnika Općine Križ, Mladena Rogića.

Prema crkvenim regulama, od dana Sv. Katarine počinje propisani četverotjedni post ili božićna priprava koja traje točno mjesec dana. U novije vrijeme sve prisutniji znak Adventa, koji ukazuje na Božić i poziva na obiteljsku molitvu je adventski vijenac, koji se plete od zimzelenih grančica, ali tako da nema početka ni kraja što označava vječnost. U vijenac se umeću četiri svijeće koje označavaju četiri razdjelnice u ljudskoj povijesti: stvaranje, utjelovljenje, otkupljenje i svršetak. Prve adventske nedjelje pali se prva svijeća i tako redom do Božića kada gore sve četiri.