28  SJEDNICA OV 055Istovremeno sa sjednicama Gradskog vijeća Grada Ivanić-Grada i Općinskog vijeća Općine Kloštar Ivanić, jučer je održana i sjednica Općinskog vijeća Općine Križ na čijem je dnevnom redu  bila zajednička tematika, točnije razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o preuzimanju prenijetih poslovnih udjela i pripajanju trgovačkog društva Vodoopskrba i odvodnja Ivanić-Grad d.o.o. za vodne usluge trgovačkom društvu Vodoopskrba i odvodnja Zagrebačke županije d.o.o. za vodoopskrbu i odvodnju.

Predsjednik Gradskog vijeća Grada Ivanić-Grada Željko Pongrac, konstatirao je da je na sjednici nazočno 15 od 17 članova Gradskog vijeća. Predsjednik Općinskog vijeća Općine Križ Đuro Paher  također je utvrdio da Općinsko vijeće Općine Križ ima kvorum sa nazočnih 13 od 15 članova Općinskog vijeća.  Krešimir Bunjevac, predsjednik Općinskog vijeća Općine Kloštar Ivanić, utvrdio je da sjednici Općinskog vijeća Općine Klošta Ivanić nazoči 14 od 15 članova Općinskog vijeća.

28  SJEDNICA OV 020Nakon provedene rasprave u kojoj su učestvovali članovi općinskih i gradskog vijeća, a vezane uz preuzimanje prenijetih poslovnih udjela i pripajanju trgovačkog društva Vodoopskrba i odvodnja Ivanić.Grad d.o.o. za vodne usluge, trgovačkom društvu Vodoopskrba i odvodnja Zagrebačke županije d.o.o. za vodoopskrbu i odvodnju, učešće u raspravi na spomenutu temu uzele su i stručne osobe, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Hrvatskih voda i Zagrebačke županije i to Karmen Cerar, načelnica Sektora međunarodnih projekata pri Ministarstvu poljoprivrede;  Milan Mateša, Hrvatske vode, direktor VGO za srednju i donju Savu; Stjepan Kamber, Hrvatske vode, voditelj sektora za podršku, pripremu i provedbu EU projekata; Gordana Mađar, Hrvatske vode VGO za srednju i donju Savu; Višnja Grubišić, Hrvatske vode VGO za gornju Savu; Damir Tomljenović, zamjenik Župana Zagrebačke županije; Tomislav Masten, direktor Vodoopskrbe i odvodnje Zagrebačke županije d.o.o.; Mladen Baučić, predstavnik Baum revizije d.o.o.; Vjekoslav Broz, direktor Vodoopskrbe i odvodnje Ivanić-Grad d.o.o. i Nedo Paliska, direktor Odvodnje d.o.o. Ivanić-Grad. Spomenimo da su na zajedničkoj sjednici nazočili i Gradonačelnik Grada Ivanić-Grada Javor Bojan Leš te zamjenik gradonačelnika Željko Posilović, Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić i zamjenik Općinskog načelnika Mladen Rogić te Općinski načelnik Općine Kloštar Ivanić Željko Filipović.

28  SJEDNICA OV 001 28  SJEDNICA OV 007 28  SJEDNICA OV 012 28  SJEDNICA OV 009

Projekt Regionalni vodoopskrbni sustav Zagrebačke županije – Zagreb istok, obuhvaća područje istočnog dijela Zagrebačke županije. U cilju realizacije spomenutog Projekta predviđeno je formiranje jedinstvenog regionalnog javnog isporučitelja vodne usluge osnovanog od strane svih jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave na tom području kako bi se osiguralo tehničko i tehnološko jedinstvo građevina javne vodoopskrbe od izvorišta do krajnjih korisnika, odnosno osigurala isporuka vode namijenjene ljudskoj potrošnji od najmanje 2 milijuna prostornih metara godišnje po jedinstvenoj cijeni, a sa svrhom da se optimizacijom i racionalizacijom poslovanja ostvare niži troškovi poslovanja i niža cijena vodnih usluga.

28  SJEDNICA OV 037 28  SJEDNICA OV 040 28  SJEDNICA OV 047 28  SJEDNICA OV 056

U konačnici od postojećih društava koja pružaju usluge vodoopskrbe i odvodnje, formiralo bi se jedno društvo u kojem bi upravljačke funkcije i funkcije potpore bile centralizirane, dok bi operativne funkcije ostale decentralizirane. Gospodarski učinci koji se očekuju nakon objedinjavanja su sljedeći: postizanje veće organizacijske učinkovitosti, smanjivanje gubitaka u mreži, postizanje boljih komercijalnih uvjeta kod dobavljača, osiguranje povoljnijih financijskih aranžmana za održavanje i unapređenje sustava vodoopskrbe.

Odlukom o podjeli i prijenosu poslovnih udjela trgovačkog društva Vodoopskrba i odvodnja Zagrebačke županije d.o.o., Zagrebačka županija kao jedini član društva s poslovnim udjelom nominalne vrijednosti od 1.000.000,00 kuna radi provođenja projekta Regionalni vodoopskrbni sustav Zagrebačke županije – Zagreb istok i njegove aplikacije na fondove EU podijelila je svoj poslovni udio na 14 poslovnih udjela i prenijela ih na jedinice lokalne samouprave na području obuhvata navedenog projekta, koje sukladno zakonskim odredbama jedine i mogu biti udjelničari tog trgovačkog društva.

Takvom preraspodjelom, Gradu Ivanić-Gradu prenesen je poslovni udio Društva u nominalnom iznosu od 137.900,00 kuna odnosno 13,79% temeljnog kapitala Društva, Općini Križ prenesen je poslovni dio u nominalnom iznosu od 66.000,00 kuna odnosno 6,60% temeljnog kapitala Društva, dok je Općini Kloštar Ivanić prenesen poslovni dio Društva u iznosu od 57.700,00 kuna, odnosno 5.77% temeljnog kapitala Društva.

Odluku o preuzimanju prenijetih poslovnih udjela i pripajanju trgovačkog društva Vodoopskrba i odvodnja Ivanić-Grad d.o.o. za vodne usluge trgovačkom društvu Vodoopskrba i odvodnja Zagrebačke županije d.o.o. za vodoopskrbu i odvodnju, Gradsko vijeće Grada Ivanić-Grada donijelo je sa 10 glasova za i 4 suzdržana glasa. Općinsko vijeće Općine Križ jednoglasno je glasalo za donošenje spomenute Odluke, dok je kod Općinskog vijeća Općine Kloštar Ivanić 7 članova glasalo za i 7 je bilo suzdržano, uslijed čega Općinsko vijeće Općine Kloštar Ivanić nije donijelo predloženu Odluku.

Gradsko vijeće Grada Ivanić-Grada na dnevnom redu je imalo i Odluku o preuzimanju prenijetih poslovnih udjela i pripajanju trgovačkog društva Odvodnja Ivanić-Grad d.o.o. za usluge trgovačkom društvu Vodoopskrba i odvodnja Zagrebačke županije d.o.o. za vodoopskrbu i odvodnju, a spomenuta je odluka usvojena sa 11 glasova za i 4 suzdržana glasa.