Vatrogasna zajednica Općine Križ dana 23.11.2013. godine u Razljevu je obilježila 20 godina rada. Naime dana 26.11.1993. godine upravo u Društvenom domu u Razljevu, osnovana je Vatrogasna zajednica Općine Križ koja od tada pa sve do danas objedinjava rad 16. dobrovoljnih vatrogasnih društava. U tom periodu, kroz svoju osnovnu djelatnost, bavi se preventivnim djelovanjem i zaštitom od požara ljudi i materijalnih dobara.
Vatrogasna djelatnost je sudjelovanje u provedbi preventivnih mjera zaštite od požara i eksplozija, gašenje požara i spašavanje ljudi i imovine ugroženih požarom i eksplozijom, pružanje tehničke pomoći te obavljanje i drugih poslova. Predsjednik Vatrogasne zajednice Općine Križ Branko Arbanas, tijekom svog je govora izrazio želju da tih aktivnosti bude čim manje, a onih drugih društvenih aktivnosti natjecateljskih, kulturnih i rad s mladeži, koje su prepoznatljive, posebice za dobrovoljno vatrogastvo, da bude čim više. Bez obzira na te želje vatrogasna organizacija od lokalne do državne razine, istaknuo je Branko Arbanas, mora činiti sve što je potrebno da bi zaštita ljudi i imovine bila čim djelotvornija. Dobrovoljno vatrogastvo na području Općine Križ je tako i organizirano, da obavlja sve potrebne zadaće u vatrogastvu.
Počeci dobrovoljnog vatrogastva na području Općine Križ sežu u daleku 1894. godinu, kada je osnovano Dobrovoljno vatrogasno društvo Križ. Vatrogasna zajednica Općine Križ osnovana je 26.11.1993. godine na osnivačkoj skupštini u Razljevu i u takvom organizacijskom obliku vatrogastvo na području Općine Križ djeluje i danas. Do 1993. godine dobrovoljno vatrogastvo je djelovalo zajedno na području Grada Ivanić-Grada, Općine Križ i Kloštar Ivanić u organizaciji Vatrogasnog saveza Općine Ivanić-Grad.
Temeljna djelatnost u vatrogastvu je zaštita od požara, ali prva zadaća je poduzimanje preventivnih mjera i akcija da do požara ne dođe što smo provodili kontinuirano. Tijekom godina, posebna se pažnja posvećuje osposobljavanju vatrogasaca. Još 1996. godine registriran je Aktiv predavača koji uspješno obučava mlade vatrogasce.  Nabavljajući novu opremu te uz dobru suradnju s Vatrogasnom postrojbom grada Ivanić Grada, vatrogasci Općine Križ,  uspješno štite područje Općine, koje se prostire na 118 km2, gdje u 16 sela živi oko 7.000 stanovnika u 2.500 domaćinstava. Također su često spašavali materijalna dobra, intervenirati nakon elementarnih nepogoda, spašavati ljudske živote kao i pritekli u pomoć susjedima kada im je bilo potrebno.
U proteklih 20. godina u rad DVD-a uključeno je mnogo mladih članova i to je zalog daljnjeg razvoja dobrovoljnog vatrogastva na našem području. Sve počinje s djecom pa tako već dugi niz godina vatrogasnim vještinama obučavaju djecu u Osnovnoj školi Milka Trnina u Križu i područnoj školi u Novoselcu.
Vatrogasna zajednica Općine Križ ima zapažene rezultate i u natjecateljskim odjeljenjima u koja je  uključeno puno mladih vatrogasaca. Redovno svake godine organiziraju Općinsko vatrogasno natjecanje u svim kategorijama i to: djeca muški i žene, odrasli muški i žene u „A“ i „B“ natjecateljskim kategorijama, ali i sudjeluju na Županijskim natjecanjima, na državnim natjecanjima, te na mnogim KUP natjecanjima diljem Hrvatske. Bitno je istaknuti da je DVD Johovec u kategoriji žene „B“ i kategoriji muški „A“ postigao najznačajniji rezultat te da su se plasirali u dodatno razigravanje za natjecanje na Vatrogasnoj olimpijadi ove godine u Francuskoj. Nažalost nisu se uspjeli plasirati, ali rezultat je vrijedan posebne pažnje.
Svečanost proslave 20 godina osnutka Vatrogasne zajednice Općine Križ svojim je nastupom nadopunila Limena glazba DVD-a Križ koja je već 85 godina nezaobilazni dio dobrovoljnog vatrogastva.
Prigodnim priznanjima koje su dodijelili Stjepan Ptiček, zamjenik predsjednika Hrvatske vatrogasne zajednice i predsjednik Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije te Branko Arbanas, predsjednik Vatrogasne zajednice Općine Križ, zahvaljeno je svim dobrovoljnim DVD-ima Općine Križ, svim pojedincima, poslovnim suradnicima te svima onima koji su doprinijeli unapređenju rada Vatrogasne zajednice Općine Križ.
Posebno priznanje dodijeljeno je Općini Križ, a primio ga je Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić koji je okupljenim dobrovoljnim Vatrogascima zahvalio na njihovom trudu i zalaganju u spašavanju ljudskih života i imovine te poručio da na pomoć i suradnju s Općinom Križ mogu uvijek računati.