Dana 4. studenog 2013. godine, s početkom u 18 sati, u vijećnici Općine Križ, u organizaciji udruge Riznica Moslavine održat će se predavanje na temu proglašenja Kriške Republike. Predavanje će održati dr. sc. Silvija Pisk, s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, koja je ujedno članica Povijesne udruge Moslavina( www.pum.hr).
Riječ je o događaju koje govori o prošlosti naše Općine i nemirima koji su prethodili među seoskim stanovništvom, kako širom Hrvatske, tako i na prostoru nekadašnjeg kotara Križ, današnje Općine Križ. Mnogi akteri tih događanja su preci iz obitelji koje i danas žive na ovom području. Vjerujemo da će javnosti biti zanimljivo čuti detalje iz ne tako daleka povijesti ovog kraja.