Općina Križ obratila se Ministarstvu poljoprivrede, upravi za veterinarstvo, Zamolbom za utvrđivanje uzroka štete nastale trovanjem rijeke Česme i pomoć u sanaciji te nabavi riblje mlađi.
Naime, Športsko ribolovnu udrugu „Šaran“ Križ, jer Udruga nije u mogućnosti obnoviti stradali riblji fond. Udruga „Šaran“, Križ, dopisom je obavijestila Općinu Križ da je u vremenu od 27. do 31.05.2013. godine došlo do trovanja vode u rijeci Česmi iz za sada nepoznatih izvora, sa sumnjom da je trovanje nastalo na području Bjelovarsko – Bilogorske županije. Sve potrebne radnje predviđene Zakonom o slatkovodnom ribarstvu („Narodne novine“ broj: 106/01., 7/03,. 174/04. i 10/05-ispravak) kao što su obavijest policiji, veterinarskoj inspekciji, inspekciji za slatkovodno ribarstvo, vodnom inspektoru, uzorkovanje mrtve i umiruće ribe i uzorkovanje vode, obavila je Športsko ribolovna udruga „Šaran“, Križ.
Prema prvim procjenama nastala je velika šteta i uginulo je oko 10.000 kg ribe od čega je 60 % doraslih vrsta i to oko 4.500 kg štuke, 1.000 kg soma i 500 kg šarana, deverike, jeza i ostale bijele ribe. U preostalih 40 % je riblja mlađ svih vrsta ribe zastupljenih u rijeci Česmi od kojih najviše smuđ, štuka, som i bijela riba. Procjenjuje se da je šteta u iznosima i to oko 340.000,00 kn za doraslu ribu, oko 400.000,00 kn za riblju mlađ što ukupno iznosi 740.000,00 kn. Ovo je trenutna šteta koja je iskaziva u brojkama, ali dugotrajna šteta i posljedice nastale na cijeloj ihtio masi otrovanoj samo ovim trovanjem, nije moguće iskazati, ali je jako velika. Općina Križ smatra da bi bilo dobro uključiti stručnjake Parka prirode-Lonjsko polje koji bi mogli pomoći, pogotovo što su sve te vode i veliki dio riba koje su bježale pred valom zatrovane vode završili u Lonjskom polju.
Do sada je rijeka Česma bila voda koja je svrstana u II. kategoriju, a ovim onečišćenjem vjerojatno je pala daleko niže. Česta onečišćenja sigurno su doprinijela i onečišćenju podzemnih voda na cijelom području Česmanske doline, što je dodatna neprocjenjiva šteta.