Kotlovinafest  općinsko je natjecanje u spravljanju kotlovine koje se po prvi put organizira u Općini Križ u sklopu obilježavanja Dana Općine Križ, a s ciljem obogaćivanja turističke ponude gastronomskom tradicijom našeg kraja. Natjecanje započinje u nedjelju 27.08.2017. godine u 9:00 sati u parku u Križu, a degustacija uz dobrovoljni prilog za Župni Caritas kreće od 11:00 sati. Naime sav prikupljeni dobrovoljni prilog od degustacije kotlovine Župni Caritas utrošiti će za kupnju školskog pribora djeci u socijalnoj potrebi Općine Križ.

U natjecanju sudjeluje čak 17 ekipa i to predstavnici mjesta/mjesnih obora Općine Križ (Bunjani, Donji Prnjarovec, Gornji Prnjarovec, Johovec, Konšćani, Križ, Mala Hrastilnica, Velika Hrastilnica, Novoselec, Obedišće, Okešinec, Razljev, Rečica Kriška, Širinec, Šušnjari, Vezišće) i ekipa branitelja UDVDR Republike Hrvatske, Podružnica Zagrebačke županije – Ogranak Križ.

Općina Križ osigurala je meso za kotlovinu koje je donirala Lonia d.d., a ekipe same pripremaju priloge za kotlovinu te aparaturu na kojoj peku. Kotlovinu ocjenjuje žiri u sastavu: Drago Kezele – predsjednik žirija i predstavnik Seoskog turizma Kezele odnosno obitelji s najstarijom tradicijom spravljanja kotlovine u ovom kraju, Matija Fijala glavni kuhar Hotela Sport koji je ujedno i sponzor nagrada za tri najbolje kotlovine i Đurđica Zubatović sudionica poznatog kulinarskog tv-showa.

Žiri ocjenjuje i bira tri najbolje kotlovine, a uz to organizator dodjeljuje i dvije posebne nagrade iznenađenja. Kotlovinu svaka ekipa radi po vlastitom receptu s prilozima po želji, a žiri će jednako ocijeniti sve recepte i načine pripreme mesa i priloga. Ocjenjuju se ime jela, okus, struktura i opći dojam.

O KOTLOVINI:

Kotlovina je jelo središnje Hrvatske, a izvorno se zove sajmišno pečenje koje se radi od svih dijelova svinjskog mesa koje se priprema na velikom kovanom tanjuru s udubinom u sredini u kojoj se skupljaju sokovi mesa i umaka za podlijevanje koji sadrži vodu i slatku crvenu papriku. Na taj način meso sačuva sve izvorne sokove te se u isto vrijeme peče i kuha u soku da omekša.

U našim krajevima kotlovina se tradicionalno pripremala na sajmovima i raznim proslavama. To je vrijeme 19. stoljeća i zlatnog razdoblja obrtništva u Ivanić-Gradu i Samoboru čiji su pečenjari pripremali sajamsko pečenje na kovanim pečenjarskim tanjurima putujući po sajmovima u Velikoj Gorici, Popovači, Čazmi, Sisku i Ivanić-Gradu. Sajamsko pečenje, kotlovina, pripremala se od svinjskog mesa na svinjskoj masti, posoljeno, zaliveno vodom i slatkom crvenom paprikom. Kasnije se dodaju kobasice, češnjovke, a zimi i krvavica. Ovo  pečenje postaje zanimljivo i kao obiteljska poslastica pa 1980.-tih godina počinje izrada malih kotlova i tanjura, a neki vikend pečenjari uz svinjetinu, osim kobasica dodaju i piletinu, luk, papriku, paradajz, grah i krumpir te gljive. Meso se osim vode i paprike počinje podlijevati i vinom te sajamsko pečenje dobiva novo ime kotlo-vina, kao jelo spravljeno u kotlu i podlijevano vinom. Sustavnim dodavanjem raznih namirnica pečenje postaje gastronomski bogatije okusima i mirisima (mesa i povrća) u sokovima koji se međusobno sljubljuju u moćan gastronomski doživljaj.

Sponzori: Lonia d.d., Seoski turizam Kezele, Hotel Sport

Podijeli na društvenim mrežama
Skip to content