95. godišnjica Nogometnog kluba Sloga Novoselec- Križ i nogometna priča Miroslava Redea

Povodom obilježavanja 95.  godišnjice Nogometnog kluba Sloga Novoselec- Križ održana je izložba pod nazivom „Od Baje do Pelea“ koja predstavlja fascinantnu nogometnu priču Miroslava Redea.

Miroslav Rede predstavio je proteklog petka 20. prosinca 2024. godine u Križu svoj sportski i novinarski život i to izložbom pod nazivom „Od Baje do Pelea“ u nazočnosti brojnih poznatih lica sporta u Hrvatskoj.

Događaj je održan u Domu kulture „Josip Badalić“ Križ, u sklopu obilježavanja 95 godina djelovanja i rada Nogometnog kluba „Sloga“ Novoselec-Križ, pod pokroviteljstvom Općine Križ. Program je vodila Edita Misirić Vrkljan, dok je razgovor o karijeri Redea vodio Anton Samovojska, jedan od najzaslužnijih za izložbu koja je otvorena u Galeriji Križ, a nosi naziv „Od Baje do Pelea“ te u kratkim crtama predstavlja njegov bogat sportski i novinarski život. Izložba priča nogometnu priču od Partizana do zagrebačkog Dinama i Lokomotive, nagrađivanog sportskog novinara i bivšeg nogometaša Miroslava Redea. Izložbom Rede poziva posjetitelje u šetnju kroz njegovu igračku i novinarsku karijeru prezentiranu ekskluzivnim intervjuima, novinskim člancima i fotografijama iz osobne arhive Redea, s najvećim nogometnim zvijezdama, trenerima, djelatnicima, ali i poznatim osobama i sportašima izvan svijeta nogometa.

Posebnu poslasticu ove izložbe predstavljaju kratki „štikleci“, nadahnuti opisi karijera vrhunskih nogometaša iz pera poznatog sportskog novinara Antona Samovojske. Radi se o najvećim imenima hrvatskog i svjetskog nogometa, kao što su: Vladimir Beara, Dražan Jerković, Davor Šuker, Luka Modrić, Ferenc Puskas, Lav Jašin, Alfredo Di Stefano, Eusebio, Pele i Marco Van Basten, koje je M. Rede tijekom svoje novinarske karijere susretao, o njima pisao, a sa nekima poput Dražana Jerkovića i igrao.

O Miroslavu Redeu:

Miroslav Rede, bivši igrač Partizana, Dinama i Lokomotive „objesio je kopačke o klin“ 1967. godine kada i počinje njegova dugogodišnja karijera sportskog novinara. Počinje u Sportskim novostima gdje jedno vrijeme obnaša dužnost urednika nogometne rubrike i glavnog urednika kultne SN Revije. Bio je poznat po svom angažmanu u praćenju nogometnih događaja, poznavanju nogometne igre i tekstovima uz koje su se mnogi „zarazili“ nogometnim virusom. 1992. god. postaje sportski direktor Inkera iz Zaprešića da bi se već 1993. god. vratio novinarstvu, ovaj puta u Večernji list gdje ostaje do umirovljenja 2002. godine. Svojim profesionalnim radom i posvećenošću nogometu ostavio je značajan trag u hrvatskom sportskom novinarstvu, za koji je dobio Nagradu  za životno djelo Zbora sportskih novinara i specijalnu novinarsku nagradu za izvještavanje sa SP-a 1978. godine iz Argentine.

O povezanosti s Nogometni klubom „Sloga“ Novoselec-Križ:

Miroslav Rede: Franjo Mucha – Bajo moj je prijatelj od pučkoškolskih dana u Novoselec-Križu. Išli smo u isti razred od 1945. do 1949. Odigrali smo zajedno i prvu utakmicu za seniorsku momčad Sloge. Protiv Konšćana. Bilo je 4:1 za nas. Bajo je zabio jedan gol, a ja tri. Bilo je to u lipnju 1953. godine, a postoji i fotografija snimljena nakon utakmice.

Pamtim taj događaj kao jedan od najljepših u sportskoj karijeri (a i životu).

Na plotu pokraj željezničke stanice bio je izvješen plakat: “U nedjelju u 17 sati igra se prijateljska utakmica Sloga – Konšćani. Kao pojačanje za Slogu nastupa Miroslav Rede, subjunior Partizana“.

Nakon utakmice čekao me rezervirani stolac u prvome redu kino dvorane u Domu kulture Novoselec. Kakva počast. Prikazivao se čehoslovački film “Hajduk Janošik“.

O Nogometnom klubu „Sloga“ Novoselec-Križ

Radnici drvnog poduzeća Našička d.d. 1928. ili najkasnije 1929. god. osnivaju nogometni klub pod imenom KRIŠKO-NAŠIČKI ŠPORTSKI KLUB – KNŠK, od milja zvan KENEŠKA. Sva imena i točan broj osnivača nepoznati su; međutim, pojedine pisane izjave suvremenika kao osnivače navode Josipa Čuturu, Josipa Kvasničku, Pihu i Vladimira Šustera.

Klub se u prvim godinama postojanja natječe u IV. župi Bjelovar. 1938. god. klub mijenja naziv u Hrvatski sportski klub „Sloga“ Novoselec-Križ.

U jeku II. Svjetskog rata, 1943. god. klub prestaje s djelovanjem, većina igrača odlazi u partizane i priključuje se Narodnooslobodilačkom pokretu. Poslije rata, Sloga odigrava redovna prvenstvena natjecanja organizirana od strane nogometnog Saveza.

U sezoni 1958./1959. osvaja naslov prvaka Podsaveza Sisak i ostvaruje plasman u nogometnu zonu Sisak-Karlovac. Krajem 60-ih godinama, točnije u sezoni 1968./1969 i 1969./1970. osvojeni su naslovi prvaka novoosnovanog Podsaveza Kutina, međutim kroz kvalifikacije, uključujući i one iz sezone 1970./1971., Sloga se nije uspjela plasirati u Zagrebačku zonu.

Jedan od najvećih uspjeha u povijesti kluba postignut je osvajanjem izrazito jake međupodručne lige Sisak – Karlovac – Kutina u sezoni 1975./1976.,čime je ostvaren dugo očekivani izravni plasman u Zagrebačku zonu – Jug. Propadanjem glavnog sponzora kluba, tvrtke DIP Novoselec, 1990. god. dolazi do fuzije s lokalnim ONK Graničar Križ, da bi se već 1996. god. Sloga odvojila i opet nastavila natjecanje kao zasebno tijelo.

Sloga se trenutno natječe u sklopu Premier lige Nogometnog saveza Zagrebačke županije sa svojih devet kategorija: seniori, kadeti, pioniri, mlađi pioniri, limači 1, limači 2, prstići 1, prstići 2 i veterani.

Skip to content