U ZAGREBU DANAS PREDSTAVLJEN ZAJEDNIČKI TURISTIČKI PROJEKT  – PROZORI U PROŠLOST – GRADA IVANIĆ-GRADA TE OPĆINE KRIŽ I OPĆINE KLOŠTAR IVANIĆ

„Prozori u prošlost“ zajednički je projekt Turističke zajednice Grada Ivanić-Grada, Općine Kloštar Ivanić i Općine Križ sufinanciran putem Javnog natječaja Hrvatske turističke zajednice (HTZ) za dodjelu sredstava za projekte udruženih turističkih zajednica u 2024. godini iz Fonda za udružene turističke zajednice. 

U nedostatku interpretacijskih centara na području uključenih općina i grada ovo je izvrstan način da svaki posjetitelj može istražiti mjesta tijekom cijele godine. Područje Ivanić-Grada, Kloštar Ivanića i Križa povijesno je poznato pod nazivom „Otok Ivanić“, te se povijest ovih područja međusobno isprepliće od samih početaka. Sva tri područja bogata su kulturnom baštinom koja u smislu interpretacije nije dovoljno prezentirana i promovirana. Kako bi se kvalitetno mogao razvijati kulturni turizam ovog područja, potrebno je interpretirati značajnije primjere lokalne zavičajne baštine. Kroz inovativni pristup i igrificirani sadržaj osmišljeni su tematski obilasci inspirirani lokalnom baštinom i zanimljivostima, što će posjetiteljima omogućiti upoznavanje destinacije na zabavan i interaktivan način.

„Veseli me što tri jedinice lokalne samouprave zajednički surađuju na projektima koji povezuju naše posebnosti i snage. Svaka zajednica doprinosi svojim jedinstvenim karakteristikama: Ivanić-Grad sa svojim bogatstvom nafte, Križ s izuzetnim arheološkim nalazištima, a Kloštar Ivanić s povijesnim značajem i marijanskim svetištem. Zajedno činimo snažnu cjelinu koja može ponuditi mnogo više nego što bismo mogli pojedinačno. Zahvaljujući suradnji s Turističkom zajednicom, uspješno provodimo projekte koji su već pokazali svoj značaj i kvalitetu“,  naglasio je Tomislav Cuvaj, zamjenik gradonačelnika Ivanić-Grada.

Razvoj samovođenih i igrificiranih obilazaka na području Ivanić-Grada, Kloštar Ivanića i Križa projekt je inspiriran povijesnim ličnostima i zanimljivostima navedenih područja, a cilj projekta je razvoj diversificiranog posjetiteljskog iskustva za različite ciljane skupine (individualci, grupe, obitelji). Kroz inovativni pristup i igrificirani sadržaj osmisli smo tematske obilaske inspirirane lokalnom baštinom i zanimljivostima, što će posjetiteljima omogućiti upoznavanje destinacije na zabavan i interaktivan način.

„Na ovakav način svaki posjetitelj u bilo kojem trenutku može doći do izvrsnih informacija i dobro se zabaviti. Ovakvo igrificirano iskustvo danas posjetitelji iznimno cijene pogotovo obitelji s djecom ili mladi istraživači gdje nisu samo podaci podastrti na nekoj ploči već uključuje angažman posjetitelja koji mora nešto istražiti i saznati, riješiti neku zagonetku. To nije samo tekst na ploči – uključuje angažman, istraživanje i otkrivanje skrivenih priča ovih krajeva“, rekla je Ana Gašparović, direktorica TZ Ivanić-Grad. Dodala je kako se ovim projektom produljuje boravak posjetitelja u destinacijama na duže od tri sata uz redovno korištenje ostalih sadržaja u kraju.

Projekt je vrijedan 30.000 eura, a sadržaj će biti dostupan na svim frekventnim lokacijama, u školama te putem agencijskih ponuda kako bi došlo do široke publike. Projekt se može istraživati cijelu godinu i jedini je ovakav na području Zagrebačke županije. Nekoliko je načina istraživanja: analogni kroz tiskane brošure, digitalno preko weba, te fizički na sedam lokacija na pločama u samim mjestima. Materijali su dostupni na hrvatskom i engleskom jeziku jer je ove godine zabilježen rezultat od 50:50 posto domaćih i stranih posjetitelja. Sadržaj je prilagođen svim uzrastima i uvijek se može nadopunjavati kako bi stalno bio interesantan publici. Na webu se nalaze kvizovi za popularizaciju destinacije i kulturne baštine, te privlačenje mladih na korištenje sadržaja.

Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije, je dodala: „Projekti poput ovog osnažuju našu ponudu i doprinose pozicioniranju Zagrebačke županije kao atraktivne destinacije za kulturni turizam. ‘Prozori u prošlost’ omogućavaju lokalnim zajednicama valorizaciju svoje baštine, a posjetiteljima nezaboravno iskustvo. Posebno me veseli što projekt uključuje inovativne metode poput igrificiranih obilazaka koje povezuju zabavu i edukaciju. Ovo je važan korak prema stvaranju prepoznatljivog identiteta ovog kraja na turističkoj karti Hrvatske. Sigurna sam da će ovaj model potaknuti i druge regije na slične projekte koji integriraju tradiciju, povijest i suvremene tehnologije.“

Na temelju ovih sadržaja, u budućnosti će Ivanić-Grad, te općine Križ i Kloštar Ivanić moći unaprjeđivati svoje sadržaje i tako stvoriti dodanu vrijednost i interakciju.  „Uz pomoć Prozora u prošlost vraćamo se u neko staro vrijeme. Ova tri mjesta pitoma su i ugodna i nitko ne bi pomislio kakvu uzbudljivu povijest imaju. Aktivnost je odlična za djecu, obitelji, ali i timske aktivnosti. Materijali sadržavaju pitalice i zagonetke, potiču vas na promatranje, a kroz prikaze ćete saznati mnogo zanimljivosti koje niste niti znali.  Otiđite na lice mjesta i istražite“, rekla je Iva Silla, kreatorica koncepta samovođenih obilazaka.

Tematika samovođenih i igrificiranih obilazaka je  inspirirana najznačajnijom lokalnom baštinom Ivanić-Grada, Kloštar Ivanića i Križa. Baština je vezana uz povijesne ličnosti – Đuru Deželića, oca vatrogastva i Milku Trninu, svjetsku opernu primadonu, te uz ljekarništvo – u samostanu u Kloštar Ivaniću postojala je ljekarna već od 1670. godine.

Načelnik Općine Križ, Marko Magdić, naglasio je važnost lokalne suradnje: „Ova inicijativa pokazuje koliko je bitno zajedništvo u razvoju turističke ponude. Naša bogata baština, interpretirana kroz ovaj projekt, otvara vrata novim mogućnostima za promociju i posjete.“

„S ponosom smo dio ovog projekta jer on povezuje našu povijest i suvremenost. Naša mjesta imaju mnogo toga za ponuditi, a ovakav inovativan pristup čini nas privlačnima svim generacijama posjetitelja“, rekao je načelnik Općine Kloštar Ivanić, Željko Filipović.

Više informacija o projektu pronađite na: https://www.tzig.hr/prozori-u-proslost

Skip to content