Prijavite se na Obiteljsku biciklijadu povodom Dana Općine Križ

U nedjelju provedite prijepodne na Obiteljskoj biciklijadi u Križu. Općina Križ u suradnji s Biciklističkim klubom Ivanić i Gradskim društvom Crvenog križa Ivanić-Grad u nedjelju  27.08.2017. godine organizira prvu Obiteljsku biciklijadu Križ 2017.
Start biciklijade je na Trgu Sv. Križa u Križu i to u 10 sati. Etapa od 10 km vozi se od centra Križa, kroz Širenec u Johovec pa nazad u Križ. Povratak na cilj biciklijade očekuje se oko 11:30 sati u centru Križa gdje će se održati podjela nagrada i prigodno druženje za sve sudionike biciklijade.

Prijave za sudjelovanje primaju se na e-mail info@opcina-kriz.hr, a sve informacije možete dobiti i na broj telefona 091 2824 511.
Prijave se zaprimaju do nedjelje 27.08.2017. godine (kada je to moguće učiniti na info pultu u parku na Trgu Sv. Križa u Križu) od 8 do 9:30 sati, odnosno pola sata prije starta biciklijade.

Na kraju biciklijade dodjeljuju se tri nagrade i to nagrada za obitelj s najviše sudionika u biciklijadi, najstarijeg sudionika (ženskog i muškog) te najmlađeg sudionika (ženskog i muškog).

PROGRAM BICIKLIJADE:

PRIJAVE: na dan utrke na info pultu u parku, Trg Sv. Križa u Križu od 8 do 9:30 sati (za sve sudionike osigurana okrjepa)
START: Trg Sv. Križa u 10 sati
ODMOR I OSVJEŽENJE: Johovec, Konjički klub Casus, 11 sati polazak iz Johovca za Križ
CILJ: cca 11:30 sati Trg Sv. Križa, Križ
DUŽINA STAZE BICIKLIJADE: 10 km

STAZA BICIKLIJADE:  Start na Trgu Sv. Križa, zatim Zagrebačkom ulicom do raskrižja s ulicom Josipa Čopora. Ulicom Josipa Čopora staza biciklijade nastavlja do raskrižja s ulicom Josipa Badalića, te spomenutom ulicom u smjeru naselja Širinec, kroz Širinec do Johovca te cestom kroz naselje Johovec u smjeru Male Hrastilnice, a zatim cestom kroz naselje Mala Hrastilnicu u smjeru Križa, ulicom Braće Radića do cilja na Trgu Sv. Križa.

VAŽNO!!!

PROPOZICIJE:
Na biciklijadi mogu sudjelovati osobe koje su se uredno i na vrijeme prijavile za sudjelovanje. Sudjelovanje na biciklijadi je dobrovoljno i svi prijavljeni sudionici voze na vlastitu odgovornost.

Svi sudionici biciklijade dužni su se strogo pridržavati svih prometnih propisa, voziti isključivo desnom stranom ceste i strogo se pridržavati svih uputa policije i organizatora biciklijade.
Za sve osobe mlađe od 16 godina nošenje zaštitne kacige tokom cijelog trajanja biciklijade je obvezno te bez iste neće moći startati i sudjelovati na biciklijadi. Nošenje kacige se preporučuje i ostalim sudionicima biciklijade.

Djeca s navršenih 9 godina, a koja nemaju navršenih 14 godina mogu na biciklijadi sudjelovati samo u pratnji osobe koja je navršila 16 godina. Djeca mlađa od devet godina mogu sudjelovati na biciklijadi jedino uz prisustvo roditelja, a djeca mlađa od 6 godina ne mogu samostalno sudjelovati na biciklijadi, osim ako ih na svom biciklu ne vozi roditelj. 

NAGRADE: najmlađi sudionik i najmlađa sudionica (poklon Butiqua Hope, Križ), najstariji sudionik i najstarija sudionica (poklon bon frizerskog salona Head Office, Križ) obitelji s najviše članova-sudionika biciklijade koji prevezu cijelu stazu biciklijade (obiteljski ručak na Seoskom imanju Kezele)

OVE NEDJELJE DOĐITE U KRIŽ NA KOTLOVINAFEST

 

Kotlovinafest  općinsko je natjecanje u spravljanju kotlovine koje se po prvi put organizira u Općini Križ u sklopu obilježavanja Dana Općine Križ, a s ciljem obogaćivanja turističke ponude gastronomskom tradicijom našeg kraja. Natjecanje započinje u nedjelju 27.08.2017. godine u 9:00 sati u parku u Križu, a degustacija uz dobrovoljni prilog za Župni Caritas kreće od 11:00 sati. Naime sav prikupljeni dobrovoljni prilog od degustacije kotlovine Župni Caritas utrošiti će za kupnju školskog pribora djeci u socijalnoj potrebi Općine Križ.

U natjecanju sudjeluje čak 17 ekipa i to predstavnici mjesta/mjesnih obora Općine Križ (Bunjani, Donji Prnjarovec, Gornji Prnjarovec, Johovec, Konšćani, Križ, Mala Hrastilnica, Velika Hrastilnica, Novoselec, Obedišće, Okešinec, Razljev, Rečica Kriška, Širinec, Šušnjari, Vezišće) i ekipa branitelja UDVDR Republike Hrvatske, Podružnica Zagrebačke županije – Ogranak Križ.

Općina Križ osigurala je meso za kotlovinu koje je donirala Lonia d.d., a ekipe same pripremaju priloge za kotlovinu te aparaturu na kojoj peku. Kotlovinu ocjenjuje žiri u sastavu: Drago Kezele – predsjednik žirija i predstavnik Seoskog turizma Kezele odnosno obitelji s najstarijom tradicijom spravljanja kotlovine u ovom kraju, Matija Fijala glavni kuhar Hotela Sport koji je ujedno i sponzor nagrada za tri najbolje kotlovine i Đurđica Zubatović sudionica poznatog kulinarskog tv-showa.

Žiri ocjenjuje i bira tri najbolje kotlovine, a uz to organizator dodjeljuje i dvije posebne nagrade iznenađenja. Kotlovinu svaka ekipa radi po vlastitom receptu s prilozima po želji, a žiri će jednako ocijeniti sve recepte i načine pripreme mesa i priloga. Ocjenjuju se ime jela, okus, struktura i opći dojam.

O KOTLOVINI:

Kotlovina je jelo središnje Hrvatske, a izvorno se zove sajmišno pečenje koje se radi od svih dijelova svinjskog mesa koje se priprema na velikom kovanom tanjuru s udubinom u sredini u kojoj se skupljaju sokovi mesa i umaka za podlijevanje koji sadrži vodu i slatku crvenu papriku. Na taj način meso sačuva sve izvorne sokove te se u isto vrijeme peče i kuha u soku da omekša.

U našim krajevima kotlovina se tradicionalno pripremala na sajmovima i raznim proslavama. To je vrijeme 19. stoljeća i zlatnog razdoblja obrtništva u Ivanić-Gradu i Samoboru čiji su pečenjari pripremali sajamsko pečenje na kovanim pečenjarskim tanjurima putujući po sajmovima u Velikoj Gorici, Popovači, Čazmi, Sisku i Ivanić-Gradu. Sajamsko pečenje, kotlovina, pripremala se od svinjskog mesa na svinjskoj masti, posoljeno, zaliveno vodom i slatkom crvenom paprikom. Kasnije se dodaju kobasice, češnjovke, a zimi i krvavica. Ovo  pečenje postaje zanimljivo i kao obiteljska poslastica pa 1980.-tih godina počinje izrada malih kotlova i tanjura, a neki vikend pečenjari uz svinjetinu, osim kobasica dodaju i piletinu, luk, papriku, paradajz, grah i krumpir te gljive. Meso se osim vode i paprike počinje podlijevati i vinom te sajamsko pečenje dobiva novo ime kotlo-vina, kao jelo spravljeno u kotlu i podlijevano vinom. Sustavnim dodavanjem raznih namirnica pečenje postaje gastronomski bogatije okusima i mirisima (mesa i povrća) u sokovima koji se međusobno sljubljuju u moćan gastronomski doživljaj.

Sponzori: Lonia d.d., Seoski turizam Kezele, Hotel Sport

Skip to content