OBAVIJEST O DEZINSEKCIJI KOMARACA NA PODRUČJU OPĆINE KRIŽ

Škarda-sanitarna zaštita d.o.o. Čazma vršiti će tretiranje komaraca (LARVICIDNO I ADULTICIDNO) u Općini Križ sa pripadajućim naseljima dana 25. lipnja (četvrtak) u večernjim satima i 26. lipnja 2015. godine (petak) u jutarnjim satima.

Tretiranje će se provoditi sa zemlje u večernjim i jutarnjim satima sa aparatima mobil-star i švingfogovima, a u radu će se koristiti insekticidi III skupine otrova iz skupine permetrina (adulticidno) i iz skupine temefosa (larvicidno). Insekticidi imaju dobro početno djelovanje i dovoljno dugo produženo djelovanje. Neznatno su opsani za čovjeka i njegovu okolinu, a u okolišu ne zaostaju, jer su biorazgradivi. Insekticidi imaju dozvolu Ministarstva zdravlja RH.

U slučaju lošijeg vremena tretiranje se prenosi na slijedeći naredni dan bez oborina.

Preporuke za zaštitu od velikih vrućina

vrućineU zadnjem desetljeću uočava se porast temperature u ljetnom razdoblju što utječe na zdravstveno stanje milijuna ljudi u svijetu. Procjene za Europu ukazuju na vjerojatnost povećanja štetnih učinaka i zdravstvenih rizika zbog toplinskih valova koji se očekuju i u Hrvatskoj. Adekvatnim mjerama zaštite mogu se ublažiti štetne posljedice po zdravlje građana te smanjiti broj umrlih osoba od velikih vrućina.

Gradski društvo Crvenog Križa Ivanić-Grad upozorava građane te donosi sljedeće dokumente s važnim informacijama:

Priprema za sudjelovanje u izvršavanju programa i provedbenih aktivnosti u turističkoj sezoni 2015.

Preporuke za zaštitu od velikih vrućina 

Preporučuje se piti dovoljno tekućine, negaziranu običnu ili mineralnu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera. Ne treba piti prejako rashlađene napitke već je bolje za osvježenje u ustima rastopiti kockicu, dvije leda.

Građani trebaju izbjegavati boravak na suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.), tuširati se ili kupati u mlakoj vodi te nositi laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala, jesti češće male obroke te izbjegavati hranu prebogatu bjelančevinama.

Preporučuje se rashladiti svoj dom, idealno bi bilo sobnu temperaturu održavati ispod 32 stupnja danju, a 24 stupnja noću. Poželjno je izbjegavati naporan fizički rad. Obveze je najbolje izvršiti ujutro između 4 i 7 sati i poslijepodne nakon 17 sati.

Preporučuje se izbjegavati izlazak u najtoplijem dijelu dana. Djecu niti životinje ne smije se ostavljati u parkiranom vozilu, a treba redovito koristiti sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja.

HZJZ upozorava da bi osjetljive i teško pokretne osobe mogle zatrebati pomoć tijekom vrućih dana. Stoga savjetuju posjete obitelji, prijateljima i susjedima koji većinu vremena provode sami.

Starije osobe i bolesnike koji žive sami savjetuju posjetiti barem jednom dnevno, a uzimaju li te osobe lijekove, treba provjeriti s njihovim liječnikom kakav utjecaj ti lijekovi mogu imati na termoregulaciju i ravnotežu tekućine u tijelu.

Onima koji imaju zdravstvenih problema savjetuje se držati lijekove na temperaturi ispod 25 stupnjeva ili u hladnjaku.

Ako neki član obitelji ili osobe kojoj se pomaže imaju vruću suhu kožu ili delirij (nerazumno razgovaraju i nemirni su), zujanje u ušima, probleme s vidom i malaksalost, grčeve i/ili su bez svijesti, treba odmah zvati liječnika ili hitnu pomoć.

Važni brojevi:
Hitna pomoć: 194 (za cijelu Hrvatsku)
Centar 112 djeluje kao jedinstveni komunikacijski broj za sve vrste hitnih situacija

 

Skip to content